Tradicijske svečanosti obilježavanja blagdana sv. Martina odnosno Martinja, prijatelja seljaka, zaštitnika vinara, vinogradara, vojnika, ugostitelja i hotelijera izvode se od 8. do 11. studenoga (u rasponu od dana kad je svetac umro do dana kad je sahranjen).
Običaji vezani uz Martinje razlikuju se ovisno o tomu izvode li se u južnoj ili sjevernoj Hrvatskoj.
Stanovnicima kontinentalnih dijelova Hrvatske blagdan svetog Martina, popularno Martinje, jedan je od najveselijih blagdana. Svečanost krštenja vina – simboličko prevođenje mošta u mlado vino popraćena je posebnim zabavama i bogatim trpezama.
Martinje na otoku Korčuli
Međutim, u Dalmaciji se sveti Martin slavi kao djelitelj, dobročinitelj koji plaštem štiti svakoga koga zakrili. Blagdan je ophodni, koledarski ili čestitarski i obiteljski. Tradicija obilježavanja ove svetkovine posebna je u Korčuli, a vidljiva je i na Šolti, makarskom primorju te na šibenskom i zadarskom prostoru i njihovom zaleđu.
U korčulanskoj tradicijskoj kulturi, koja se njeguje preko sto godina, večer prije svetkovine gradskim ulicama idu manje skupine kolendara, koji se uz svijetlost ferala zaustavljaju pred pojedinim kućama, zapjevaju himnu – kolendu svetog Martina. Nakon toga kraće druženje, zajedničko čašćenje uz posebno jelo lojenicu, i idu dalje.
Korčulanska lojenica starinska je slastica, koja se u prošlosti izrađivala za proslavu blagdana Svetoga Martina, kada se probavalo mlado vino. U početku je to bio kruh s lojem koji je bio jako ukusan, a s vremenom je uz dodatak različitih sastojaka i aroma, postala slastica. Izrađuje se od brašna, kvasca, vanilije, šećera, korice limuna i naranče, cimeta, oraščića, rakije od ruža, oraha, badema, suhih smokava, grožđica te pinjola.
Zadnjih desetak godina korčulanski Centar za kulturu, u sklopu obilježavanja sv.Martina organizira natjecanje u spravljanju korčulanskih lojenica te okupljanje hrvatskih klapa pod nazivom „Susret klapa „Martinovo lito”.
Martinje u Šibeniku i okolici – zemlji Testament Vinarije
U Donjem Selu, jednom od najstarijih šoltanskih naselja, sv. Martin je nebeski zaštitnik. Posvećena mu je župna crkva u kojoj bratimski zbor pjeva tradicionalne pjesme za blagdan. Jedinstvena je izvedba Pisam sv. Martina* biskupa od Turona grada, pučki stihovi koji su se sačuvali u cijelosti.
*Ne zna se točno vrijeme nastanka šoltanske Pisme; prijepis sačuvan 1890.
Kulturni centar Grada Skradina, u svojim aktivnostima također tradicionalno obilježava blagdan sv.Martina. Uz feštu mladog vina Skradinjani spajaju kulturni sadržaj – književna druženje s prigodnom javnom tribinom o narodnim običajima.
Sv.Martin vremenom je postao najvažniji i najomiljeniji od pet vinskih svetaca (uz sv. Vinka, sv. Jurja, sv. Ivana Krstitelja, sv. Mihovila). Prema pričama bio je veliki ljubitelj vina a njegova ljubav prema vinu potakla ga je da uvede običaj krštenja mošta.
Stoga, bez obzira gdje se nalazili ovaj tjedan obilježite Martinje uz bogatu trpezu i mlado vino.
Posjetite vinariju Testament od 11. do 13. studenog na Danima otvorenih kušaonica Šibensko – kninske županije. Rezervirajte svoje mjesto na telefon 098 921 2889.
Proslavite Martinje u Testament Vinariji
Posjetite vinariju Testament od 11. do 13. studenog na Danima otvorenih kušaonica Šibensko – kninske županije. Rezervirajte svoje mjesto na telefon 098 921 2889.